Havuç

Göz sağlığına olan faydaları ile bilinen havuç, ülkemizin belirli bölgelerinde çokça üretilen, büyük-küçük her yaştan kişinin severek tükettiği bir kök sebzedir. Her mevsim sofraların vazgeçilmez salata malzemelerinden biri olan havucun asıl hasat dönemi ise sonbahar ve kış aylarıdır. Vitamin yönünden oldukça zengin olan havuç, son yıllarda ilaç ve kozmetik sanayinde de kullanılmaktadır.

Motto Fresh olarak Türkiye’nin en lezzetli havuçlarının üretildiği Konya ve Hatay’dan temin ettiğimiz havuç ürünlerini sofralarınıza ulaştırıyoruz.

Türkiye’de üretilen havuçlar koyu turuncu, sarı ve mor renklidir. Yurdumuzda turşusu da yapılan havuç, Avrupa ülkelerinde genelde turşu ve konserve olarak tüketilmektedir.

Ülkemizde yıllık havuç üretimi 250.000 tonun üzerindedir. Havuç, serin iklim sebzelerinden biridir. Çimlenme ve erken dönem soğuk havalara dayanıklı olduğundan serin bölgelerde ilkbahar aylarında, ılıman bölgelerde ise kış aylarında havuç yetiştiriciliği yapılabilmektedir.

Havucun Faydaları

  • Yüksek oranda ß-karoten içerir. Bu nedenle kanserden korunmada etkilidir. Havuç tüketimi yüksek erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda ise meme kanseri görülme riski düşüktür. Akciğer kanserinin önlenmesinde de etkilidir.
  • İçeriğindeki A vitamini ve potasyum ile kalbe de oldukça faydalıdır. Yeterli ß-karoten alımı ile kardiyovasküler hastalık riski de azalmaktadır.
  • Göz sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. İçeriğindeki A vitamini ile kseroftalmi (göz kuruluğu) hastalığına karşı koruyucudur. Havuç tüketen insanların katarakta yakalanma riski de düşüktür. Göz sağlığı için çocukluktan itibaren düzenli havuç tüketimine önem verilmelidir.
  • Lifli yapısı nedeniyle diyabet hastaları için önemli bir besindir. Kan şekerini dengeleyip hızlı yükselmesini önler.
  • Bağırsak sağlığı için de önemli bir besindir. Havuçtaki çözünür posa bağırsakta bulunan faydalı bakterileri besleyip sayılarını artırır. Bu da kabızlığı önler.

Havuçta Bulunan Vitaminler

A, B3, B6, C, K

Havuç Ürün Takvimi

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık

Teklif Al

Motto Fresh, pazarlamasını yaptığımız meyve çeşitleri, meyvelerin tedarikinden paketlenip müşterilere ulaştırılmasına kadarki süreçle ilgili aşağıda bulunan İletişim Formu’nu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ad - Soyad:

Telefon:

E-Posta:

Konu:

Mesaj:

Hemen Teklif Al
copyright © 2023 · motto fresh · tüm hakları saklıdır.