Kışın Hangi Meyve ve Sebzeler Tüketilmeli?

Mevsiminde yetişen meyve ve sebzeleri tüketmek, sağlıklı beslenmenin en önemli şartlarındandır. Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzelerin lezzeti de besin değeri de daha fazladır. Değişen havaya ve koşullara göre beslenme ihtiyaçlarımız da değişir. Özellikle vücut direncinin düştüğü kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol bol meyve ve sebze tüketilmelidir. Peki kış mevsiminde hangi meyve ve sebzeler tüketilmelidir? En sağlıklı ve lezzetli meyvenin adresi Motto Fresh sizin için derledi…

Kış Meyve ve Sebzeleri Nelerdir?

Meyveler: Elma, portakal, mandalina, ayva, muz, nar ve greyfurt.

Sebzeler: Lahana, turp, kereviz, ıspanak, pazı, pırasa, havuç, brokoli, Brüksel lahanası, pancar ve karnabahar.

Kış Meyve ve Sebzeleri Nasıl Tüketilmeli?

  • C vitamini açısından zengin beslenin: Kış aylarında gribal enfeksiyonlar sık sık görülür. Bu nedenle limon, mandalina, portakal ve greyfurt gibi C vitamini kaynağı olan vücudu soğuk algınlığından koruyan besinler tüketilmelidir.
  • Sebzeleri çok küçük parçalara ayırmayın: Pırasa, karnabahar ve kereviz gibi kış sebzeleri yüksek miktarda C ve D vitaminleri içerir. Bu vitaminlerin kaybını engellemek için sebzeleri çok küçük parçalara ayırmadan yemeklerinizi pişirebilirsiniz.
  • Sebze yemeklerini ikinci kez ısıtmayın: Besin değerlerinin düşmemesi için sebze yemeklerinin ikinci kez ısıtılmaması önerilir.
  • Meyve suyu yerine meyve tüketin: Meyveler vitamin ve lif deposu besinlerdir. Ancak meyve suyu yerine meyveler direkt tüketilmelidir; çünkü meyvenin en yararlı kısmı olan lifler, meyve suyunda yeterince yer almayabiliyor.

Mevsiminde Meyve ve Sebze Tüketmek Neden Önemlidir?

Vücut sağlığı için tüketilen besinler önemlidir. Gelişim süreçlerinde doğru gelişim için, hastalık süreçlerinde de çabuk iyileşmek için tüketilen meyve ve sebzelere özen gösterilmelidir. Endüstriyel çağda artık pek çok meyve ve sebze, mevsimi dışında yetiştirilebiliyor ancak bu ürünler yeterli besin değerine sahip değil. Kış meyve ve sebzelerini mevsiminde tüketmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut sağlığını korumak açısından gereklidir.

Blog
Meyve ve Sebzelerin Besin Değerleri
Detaylı incele

Blog
Motto Fresh, Sağlıklı ve Taze Meyve Motto Fresh’te
Detaylı incele
Hemen Teklif Al
copyright © 2023 · motto fresh · tüm hakları saklıdır.