Meyve ve Sebzelerin Besin Değerleri

Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından biri mevsiminde yetişen meyve ve sebzeleri tüketmektir. meyve ve sebzelerin besin değeri mevsiminde tüketildiğinde daha fazladır. Peki kış meyve ve sebzelerinde hangi vitaminler bulunur?

ELMA: C ve E vitamini, folik asit, pektin ve flovonoid bulunur. Bağırsak sisteminin korunması açından yararlı ve posa bakımından zengindir. Kolesterol düşürücü etkisinin yanı sıra kan şekerini kontrol altında tutar ve vücut direncini artırır.

ÇİLEK: A, C ve E vitamini ile folik asit içerir. Kas ve eklem ağrılarına ve cilde iyi gelir. İdrar sökücü etkisi vardır.

ŞEFTALİ: C vitamini, potasyum ve posadan açısından zengindir. Hazmı kolaylaştırır ve sinir sistemine faydalıdır.

ERİK: A ve C vitamini ve kalsiyum bakımından zengindir. Bağırsak çalıştırıcı ve direnç artırıcı etkisi vardır.

KAYISI: A, B ve C vitamini bulunur. Cilt, göz ve bağışıklık sistemine fayda sağlamasının yanı sıra, kemik gelişimini arttırır ve kansızlığa iyi gelir. Ayrıca kas ve sinir sistemini de güçlendirir.

KİVİ: C vitamini deposudur. Güçlü bir antioksidandır. Yaşlanmayı geciktirir ve alerjiye karşı bağışıklığı arttırır.

LİMON: Yüksek oranda C vitamini bulunur. Güçlü antioksidan ve idrar sökücüdür.

GREYFURT: Folik asit, potasyum ve C vitamini içerir. Hücre yenilenmesinde ve büyümesinde etkili rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve damar sertliğine faydalıdır.

PORTAKAL: C vitamini ve antioksidan deposudur. Kansızlığa iyi gelirken, kalp ve atardamarları korur, kolesterolü düşürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

ÜZÜM: Potasyum ve C vitamini içerir. Sindirim sisteminde faydalıdır ve vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmeye yardımcıdır.

ARMUT: Fosfor, kalsiyum ve potasyumdan açısından zengindir. Kalp kaslarının düzenli çalışmasına ve tansiyon ayarlamasına yardımcı olur. Posa açısından zengin olması nedeniyle bağırsakları çalıştırır.

HAVUÇ: A, B, D ve E vitamini içerir. Cilt ve kemik sağlığı ile hücre yenilenmesinde yararlıdır. Saç dökülmesini azaltır, saça canlılık kazandırır.

Blog
Kışın Hangi Meyve ve Sebzeler Tüketilmeli?
Detaylı incele

Blog
Motto Fresh, Sağlıklı ve Taze Meyve Motto Fresh’te
Detaylı incele
Hemen Teklif Al
copyright © 2023 · motto fresh · tüm hakları saklıdır.